Tüm Bloglar

Türkiye'nin ilk ve tek kompost içerikli organomineral gübre markası HEXAFERM, Bayisi Rana Tarım ile birlikte çoraklaşan Zile topraklarının umudu oluyor.

HEXAFERM, organik madde oranının çok düşük olduğu kıraç topraklara Türkiye genelindeki bayileri aracılığıyla çare oluyor, organomineral gübreyle beslenen topraklar hem besleniyor hem de ürünlerin verimliliği artıyor. HEXAFERM'in Tokat Zile Bayisi Rana Tarım'ın Sahibi Enes Çakır ile kimyasal gübreyle yanlış beslenerek çoraklaşan toprakları, tarımı ve bölgeyi konuştuk.

HEXAFERM ile tanışma ve çalışma süreçleri hakkında bilgi veren Çakır şunları söyledi: "Tokat Zile bölgesinde üretim yapan çiftçilerimiz, genellikle yeniliklere açık olmayan, tohum, gübre, zirai ilaç konusunda aynı ürünleri tercih edip farklı ürünleri denemeye yanaşmayan bir profil çiziyor. HEXAFERM ekibi tarafından kompost içerikli organomineral gübreler ve çeşitleri konusunda bilgilendirildik ve bölge çiftçisinin bu ürünleri kullanması için bir dizi çalışmalar yaptık. Ancak dediğim gibi çiftçilerimizin yeniliğe açık olmamasından dolayı çok yavaş ilerledik. Firmaya ve ürünlerine inandığım için bölgenin önde gelen büyük üreticilerine deneme parselleri kurarak sonuçlarını paylaştık. Verim ve kalitedeki olumlu sonuçları gören bölge çiftçimizin bir kısmı tarlalarının tümünde HEXAFERM'i kullanıyor bir kısmı ise bir sonraki sezonda kullanacağını dile getiriyor. Yaşanan bu gelişmelerden dolayı çok mutluyuz."

 TOPRAKLAR ESKİ VERİMİNE KAVUŞTU

HEXAFERM'in ürün içeriği ve sonuçlarıyla ilgili deneyimlerini anlatan Çakır, organomineral gübrenin tüm tarım ürünlerinde sonuçlarının güzel olduğunu, alışıla gelmiş klasik gübrelerden daha iyi verim sonuçlarının alınabildiğini, özellikle de verimi çok düşük olan kumsaI ve kıraç topraklarda kimyasal gübrelere göre ciddi verim artışlarının sağlanabildiğini belirtti. Bölge çiftçisine kaliteli ürünleri, müşteri memnuniyetini ön planda tutarak sunduklarını belirten Çakır, "HEXAFERM organomineral gübreleri, bitki tarafından bitkilerin besin alımını artırdığı için daha az kimyasal madde kullanımını yeterli kılıyor. Toprağın organik madde oranını artırarak fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerini iyileştiriyor. Bu nedenle toprağın bitki besin tutma kapasitesini artırıyor, besinlerin bitki tarafından alımını artırarak verimi maksimum hale getiriyor. Biz de Rana Tarım olarak kalitesine, içeriğine inandığımız, topraklarımızda olumlu sonuçlarını gördüğümüz HEXAFERM'in bu bölgedeki bayrağını taşımaya devam edeceğiz" dedi.