Basın Odası

HEXAFERM, 40 Yıllık Deneyime Sahip Lojistik Firması Ceynak ile Karadeniz Bölgesinde İhtiyaç Duyulan Miktarda Organomineral Gübrenin Karadan Sevkiyatının Planlamasını Tamamladı.

Gübre sektöründeki sıkıntıların en büyüğü olan yüklü tonajların kısa zamanda teslim edilmesi gerekliliği, HEXAFERM’in lojistik sektöründe engin tecrübesi, geniş filo ağı ve uzman bir ekibi olan Ceynak’ı tercih etmesinde etkili oldu. Ceynak’ın lojistik sektöründe sahip olduğu 40 yıllık deneyim, zamanında Türkiye’nin en büyük gübre firmalarından birinin lojistik faaliyetlerini sürdürmüş olması ve müşteri odaklı yaklaşımı HEXAFERM’in Ceynak ile çalışmaya başlamasındaki öncelikli sebepleriydi. HEXAFERM, son bir aydır Doğu Karadeniz çay bölgesine özel olarak üretimini gerçekleştirdiği organomineral gübrelerin sevkiyatını doğru lojistik firmayla, doğru zamanda yapmak için planlamasını ve çalışmalarını tamamladı.

Mevcut durumda Karadeniz Bölgesine gübre lojistiği genellikle deniz üzerinden yapılıyor, Gübreler yüksek tonajlı gemiler ile bölgeye taşınıyor ve limana geldiklerinde ilgili bayilerin çuvallama tesislerinde çuvallanıp, zamanı gelince dağıtılmak üzere kendi araçları tarafından bölgesel depolara gönderiliyor.  

Doğu Karadeniz çay yetiştirme alanları için uygun görülecek olan gübre çeşidinin organomineral olması halinde, HEXAFERM gübreleme dönemi zarfında Karadeniz’in ihtiyaç duyacağı organomineral gübrenin tamamının lojistiğini gerçekleştirebilmek üzere gerekli olan planlamayı tamamladı. Karadeniz Bölgesine genellikle deniz üzerinden yapılan gübre sevkiyatları, organomineral gübrelerin yüksek oranda organik madde içermelerinden kaynaklı ve bu maddenin nemlenme ihtimalinden dolayı karadan yapılmasını gerektiriyor. Karadeniz Bölgesine karadan yapılacak olan bu gübre lojistiği oldukça zor ve meşakatli. Bu sebepten dolayı, HEXAFERM marka organomineral gübrelerin sevkiyatlarının, Aralık ayından başlayarak gereken miktarlarda kara yolu ile bölgedeki ilgili depolara yapılması planlandı. HEXAFERM bölgedeki dağıtıcı organizasyonlarla anlaştığı için, bu dağıtıcıların depolarından da faydalanabiliyor.