Basın Odası

Üreticinin beklediği “organomineral gübre” Hayrat’ta tüm muhtarlara anlatıldı

Hexagon Katı Atık Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Nahum, Hayrat ilçesinde düzenlenen toplantıyla “organomineral gübreyi” anlattı. Hayrat Kaymakamı Muhammed Şahin, Hayrat Belediye Başkanı Mehmet Nuhoğlu, Hayrat Tarım İlçe Müdürü Ahmet Erhan Akturan ve çok sayıda muhtarın katıldığı toplantıda kimyasal, organik gübrelerle birlikte ikisinin ortasındaki organomineral gübreyi anlatan Nahum, daha sonrasında ise konuyla ilgili soruları yanıtladı. Kimyasal gübrenin toprağa verdiği zarara karşılık organik gübrenin de kimyasala göre yüzde 25 oranında verim düşüklüğüne neden olduğunu belirten Nahum, “Ürettiğimiz organomineral gübre hem toprağı koruyor hem de verimi kimyasal gübreye göre bile yüzde 10-15 artırıyor.” dedi.

ÜRETİCİLER ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRMEDEN TARIM YAPACAK

Belediye atıklarından kompost gübre üreterek ondan da organik ve organomineral gübre üretme konusunda dünyada tek firma olduklarını belirten Nahum, “Her ne kadar bizlere verim kazandırsalar da kimyasal gübreler topraklarımızı çoraklaştırdı. Yer altı sularımızı kirletti. Dolayısıyla bunun alternatifi organik ve organomineral gübrelerdir. Bizim ürettiğimiz organomineral gübrenin özelliği hem verim kaybına uğratmaması hem de topraklarımızı korumasıdır. Organomineral gübreyle biz üreticilerimizin alışkanlıklarını değiştirmeden, maliyetlerini yükseltmeden, verimlerini ve ürün kalitesini düşürmeden tarım yapmasını sağlıyoruz.” diye konuştu.

20 GÜBRE ARASINDA EN YÜKSEK VERİM SONUÇLARI BİZE AİT

Organomineral gübrelerin fiyatlarının kimyasal gübrelerle denk olduğunu, kullanımının da aynı olduğunu ifade eden Nahum, “Çiftçi açısından baktığımızda aynı gübreleri uygulayacak. Yani katı formlu gübre... Fakat yüzde 10-15 oranında verim artışıyla avantaj sağlayacak. Biz bu bölgeye hizmet etmek isteyen, ürünlerine güvenen bir firmayız. Bölgeye yetecek kadar organomineral gübremiz vardır. Organomineral gübreler kimyasal gübrelerden bile daha fazla verim sağlama özelliğine sahiptir. Şu anda 200 bin tonluk üretim kapasitemiz var. Türkiye’nin her yerinde 8 yıldır ürünlerimiz kullanılıyor. Karadeniz Bölgesi bizim için yeni bir bölge. 2 yıldır çay ve fındık üstüne çalışıyoruz. ÇAYKUR tarafından organik gübreler denetlendi. Bu denetlenen 20 gübre arasında en yüksek verim sonuçları bize aittir.” biçiminde konuştu.

ÇÖZÜM ORGANOMİNERAL GÜBREDEDİR

Karadeniz Bölgesi’ndeki çözümün organik gübreden ziyade organomineral gübrede olduğunu düşündüklerini vurgulayan Nahum, şöyle devam etti: “Organomineral gübre açısından Karadeniz Bölgesi’nin ihtiyacının 2-3 katı gübre arzı bulunmaktadır. Bu konuda hiçbir sorun yok. Biz organik gübre de üretiyoruz. Ancak o da kimyasal gübreye göre yüzde 25 verim düşüklüğüne neden oluyor. Bu düşüş yaşandığında da ya aradaki farkı devlet kapatacak - bunu da kaç yıl nasıl yapacağı belli değil- ya da çiftçilerimizin gelirleri düşecek. Biz hem kimyasal gübrede hem organik gübrede büyük tehlikeler görmekteyiz. O nedenle ihtiyacın organomineral gübre olduğunu düşünüyoruz.”

ORGANOMİNERAL GÜBRE TOPRAĞI KURTARIYOR

Nahum; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 10-15 yıl içinde çaydaki toprağın kimyasal gübre kullanımından dolayı kömürleşerek tıpkı Gürcistan’daki gibi ürün vermeyeceğinden duyduğu endişenin dile getirildiği toplantıda “Buna karşın organomineral toprağı kesinlikle kurtarabilecek mi?” yönündeki soruyu da yanıtladı. Nahum, “Kesinlikle kurtarıyor. Kimyasal gübreleri ne yazık ki bitkilerimiz tamamen alamıyor. Alamadığı için toprakta kalıyor. Yer altı sularına karışan maddeler toprağı çoraklaştırıyor. Fakat organomineral gübrede biz organik gübreyle birlikte kimyasalı verdiğimiz için tamamını bitkiye kullandırtabiliyoruz. Ne toprakta ne suda kalıyor. Aynı zamanda verdiğimiz organik gübre toprağı ıslah ediyor. Devletin araştırma enstitüleriyle çalışıyoruz. Onlar tarafından da tescillenmiş raporlarımız var. Bakanlıkla da çalışıyoruz.” yanıtını verdi.

Berkant PARLAK

Doğum yapan keçisini okul çantasında sırtında taşıdığı fotoğrafları sosyal medyada yayınlanınca biranda fenomen olan ve çizgi film karakteri Heidi’ye benzetilen Rizeli Hamdu Sena Bilgin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Ankara'ya davet edildi. Kardeşi ile keçi otlattıktan sonra dönüş yolunda kar yağışına yakalanan ve keçilerinden birinin doğum yapmasıyla yavruyu okul çantasına koyarak taşıdığı esnada ağabeyi tarafından çekilen fotoğrafın sosyal medyaya yüklenmesiyle fenomen olan Hamdu Sena, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Ankara’ya davet edildi. Annesi hayvanlara baktığı için babası ile birlikte Ankara’ya gidecek olan Hamdu Sena, Cumhurbaşkanı ile görüşmeye keçisi ile beraber gitmek istediğini belirterek, görüşmede yollarının yapılmasını isteyeceğini belirtti. Yaylalarında yol olmadığını için herşeyi sırtlarında taşıdıklarını dile getiren Hamdu Sena, “Yetkililere söyledim ama yolumu kimse yapmadı. Tek sıkıntım yol keçilerimin bir kısmını sattım. Bu yol için para biriktiriyorum yolu kendim açacağım” ifadelerini kullandı. Sosyal medya hesabından Cumhurbaşkanı ile görüşeceğini belirten Hamdu Sena, hayalinin veteriner olduktan sonra Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olduğunu dile getirdi.