Basın Odası

Çok verimli ve maliyeti az Türkiye'nin ve dünyanın en büyük kompost kaynaklı organomineral gübre markalarından biri olan HEXAFERM, Panko Birlik'in bünyesinde yer alan Türkiye'nin en büyük şeker fabrikaları Konya Şeker'in gübre ihalesini kazanarak ve Kayseri Şeker'den gübre siparişi alarak sektörde büyük bir dönüşümün öncüsü oldu.

Konya Şeker bütün şeker fabrikalarından farklı olarak bir kez daha tevzi gübre ihalesine 'organomineral gübre' olarak çıktı ve HEXAFERM 22 bin tonluk bu ihalenin kazananı oldu. 2014 yılından bu yana birçok ortak çalışma yürütülen Kayseri Şeker ise gübre siparişini beş bin ton olarak HEXAFERM'e verdi.

Böylece Türkiye'nin en büyük şeker fabrikaları, gübre ihtiyaçlarının tamamına yakınını organomineral olarak karşılamak üzere sektörde önemli bir değişim göstermiş oldu. HEXAFERM, 'Sürdürülebilir Verimli Tarım Anlayışı' ile ürünlerin verimini artırıyor, çiftçiye hem kolaylık ve kazanç sağlıyor. En uygun taban gübresi HEXAFERM, organik maddece fakir, tuzlu, killi, kireçli ve yüksek pH'lı Türkiye toprak gerçeğine en uygun taban gübresidir. 2014 senesinden beri elde edilen başarılı sonuçların bir uzantısı olarak 2017 yılında Kayseri Şeker, 2015'de Gübretaş, 2016 yılında da kendi laboratuvarlarında yapılan yüklü miktarda toprak analizini HEXAFERM ekibiyle paylaştı.

Çok verimli ve maliyeti az

Çiftçiler tarlalarının bir bölümüne belli bir miktarda HEXAFERM taban gübresi, diğer bölümüne de aynı miktarda 13.24.12 kimyasal gübresini kullandı. Taban gübre kullanım oranları 25 kg/dönüm-70 kg/ dönüm arasında değişkenlik gösterdi. Alınan sonuçlarda HEXAFERM verim, polar değeri ve maliyet açısından rakibine kıyasla büyük fark attı.

Nisan 2017 tarihinde Kayseri Şeker Fabrikası'nın 16 dekarlık deneme arazisinde, sekiz firmanın katılımıyla tohum ve gübre etkinliklerini test etmek üzere bir çalışma yapıldı. Gübre etkinliğinin test edildiği beş deneme parselinin sonuçları Kayseri Şeker tarafından 18 Ekim 2017 tarihinde paylaşıldı.