Ödüller

HEXAFERM, Türkiye’nin en büyük tarım fuarı Growtech Eurasia kapsamında 2010 yılından bu yana her yıl düzenlenen “Growtech İnovasyon Tarım Ödülleri”nde “Bitki Besleme & Koruma” kategorisinde ödüle layık görüldü.

Toplam 19 projenin yer aldığı yarışma; “Sera Teknolojileri & Sulama”, “Bitki Besleme & Koruma”, “Tarım Makineleri & Teknolojileri”, “Tohum, Fide” ve “Tarımsal Bilişim” olmak üzere beş farklı kategoriden oluştu. HEXAFERM’in “Bitki Besleme & Koruma” kategorisinde ödül kazanmasının en önemli nedeni; ürünlerinin yarısının organik maddesini kendi topladığı ve üretimini yaptığı komposttan yarısının da bu kompostu zenginleştirmek için kullanılan bitki besinlerinden oluşması oldu.

Organik madde, hümik-fülvik asit ve mikrobiyolojik faaliyet açısından zengin olan HEXAFERM ürünleri; toprakları islah etmenin yanı sıra, içeriğindeki bitki besinlerinin tamamen bitkiler tarafından kullanılmasına imkan tanıyor ve bu sayede verim kaybı olmadan kimyasal besin ihtiyacını yarıya indiriyor. Tüm bu özellikleriyle tarımsal verimliliği artırma imkanı sunmasından dolayı da dördüncü tarım devrimi olarak nitelendiriliyor. (02.12.2016)