Basın Odası

Düzce’ye yapılması için planlanan katı atık tesisi için Bilecik’te bulunan tesisi örnek alınacak.

Düzce basın mensuplarıyla Bilecik’teki katı atık entegre tesisini inceleyen Belediye Başkanı Dursun Ay, “ profesyonel bir tesis kazandırmak için kollarımızı sıvadık.” Derken, Bilecik’te henüz tam kapasite ile çalışmaya başlamamış olan entegre tesisini gezdi, bilgi aldı. Ancak aynı firmanın Pamukova’da tam kapasite faaliyete devam eden katı atık tesisinin değil de Bilecik tesisinin ziyaret edilmesi kafalarda soru işareti yarattı.

Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay ve beraberindeki heyet ile, Bilecik Belediyesine ait Entegre Katı Atık Yönetim Tesisine inceleme gezisi yaptı. Tesisin, dünyanın entegrasyon seviyesi en yüksek yatırımı olduğu iddia edildi.

Düzce’nin  en büyük sorunlarından bir haline gelen çöp sorununu çözüme kavuşturmak amacıyla girişimlere başlayan Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, muhtarlar, başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve gazetecilerle birlikte  Bilecik Entegre Katı Atık Yönetim Tesisine inceleme gezisinde bulundu.

İlk olarak Bilicik Belediyesi’ni ziyaret eden Ay, belediye başkanı Selim Yağcı ile makamında bir görüşme yaptı. Sıcak ve samimi ortamda geçen ziyaretin ardından katı atık tesisi hakkında kısa bir bilgi veren Başkan Yağcı; Bilecik Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen ve kademeli olarak faaliyete geçen dünyanın entegrasyon seviyesi en yüksek tesisi olduğunu söyledi. Başkan Ay da, Bilecik tesisinin örnek alınacak bir tesis olduğunu söyleyerek,

Belediye ziyaretinin ardından Düzce heyeti, Pamukova da faaliyet gösteren Biosun Katı Atık İşleme Entegre Tesisi ile aynı olan ve aynı firmanın yaptığı ancak henüz tam kapasite ile çalışmaya başlamamış olan Bilecik  Katı Atık Düzenli Depolama Tesisine geçtiler.

Tesiste yetkililer, işleyiş hakkında bilgi verirken, insan eli değmeden çöplerin ayrıştıran otomasyon sistemini anlattılar.

Tesisin incelenmesinin ardından yapılan toplantıda tesisi işleten firmanın nasıl bir çalışma yöntemi izlediği anlatıldı, belediyenin çöp toplama konusunda hiçbir işlem yapmayacağı belirtildi.

DÜZCE NASIL KALDIRACAK?

Bilecik Biosun Katı Atık Entegre Tesisinin 45 milyon euro’ya mal olduğu öğrenilirken, Düzce’nin bu tesisi örnek almasının, bu kadar yüksek maliyeti karşılayabilecek güçte olup olmadığı sorusunu da akıllara getirdi.