Basın Odası

Bilecik’te 2016 yılında kademeli olarak faaliyete geçen dünyanın en büyük entegre katı atık yönetimi tesisi Biosun Bilecik EKAY, Bilecik halkının da desteği ile Bilecik ilinin düzenli depolamaya gönderilen atıklarını yüzde 75 oranında azaltarak ekonomiye geri kazandıracak.

Kasım 2016 itibariyle Bilecik’te kademeli olarak faaliyete geçen dünyanın entegrasyon seviyesi en yüksek tesisi Biosun Bilecik EKAY’ın (Entegre Katı Atık Yönetimi) gerçekleştirmeye başlayacağı eğitim çalışmaları ve atık toplama faaliyetleri, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın önderliğinde kamuoyuna duyuruldu. 20 Şubat 2018 tarihinde Bilecik Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Hexagon Katı Atık Geri Dönüşüm Eğitim Sorumlusu Kaan Arda, yapmış olduğu sunumunda Biosun Bilecik EKAY Tesisi’nin kapasitesini, işlevini, Bilecik iline ve doğal kaynaklara sağlayacağı katkıyı anlattı. Evlerimizde, okullarımızda, işyerlerimizde, sokaklarımızda ve benzeri yerlerde oluşan atıkların her birinin aslında milli bir servet değerinde olduğunu vurgulayan Kaan Arda; herkesin atıklarını ancak kaynağında ayrıştırdığı takdirde bu servete sahip çıkılabileceğini söyledi. Kaan Arda sözlerine şöyle devam etti: “Son yıllarda yaşanan çevre sorunlarının hızla artması tüm insanlığın ve diğer canlıların sağlığını tehdit eder duruma geldi. Bu sorunların başında da atık geliyor. Bu noktada hepimize çok büyük sorumluluklar düşüyor. Her birimiz oluşturduğumuz atıkları kaynağında ayrı olarak biriktirerek ve doğru zamanda gösterilen yerlere bırakarak bu sorunların önüne geçebilir, geleceğimize katkıda bulunabiliriz” dedi.

Konuşmanın ardından Hexagon Katı Atık’ın Sakarya’nın Pamukova ilçesinde 2010 yılından beri faaliyette olan ilk tesisi Biosun Pamukova EKAY’a ait ve peşi sıra kurulumu tamamlanmış olan Biosun Bilecik EKAY’a ait videolar gösterildi. Kaan Arda; video’larda atıkların verilen eğitimler sonrasında kaynakta ayrıştırıldığını, Biosun’a ait kamyonlarla tesise getirildiğini, tesiste tekrar elle ayrıştırıldığını, ambalaj atıklarının geri dönüştürülerek imalat sektörüne sunulduğunu, organik atıklardan yenilenebilir enerji üretildiğini ve tarımda verim artışı sağlayan yüksek kalitede kompost elde edildiğini anlattı. Arda konuşmasını sonlandırırken Biosun Bilecik EKAY Tesisi’nde, yapılan Ar-Ge çalışmaları neticesinde, Biosun Pamukova EKAY Tesisi’nde olduğu gibi elle ayrıştırma yapılmadığını, otomasyon sistemi sayesinde bu ayrıştırmanın artık makinalar tarafından gerçekleştirildiğini vurguladı.


BİOSUN BİLECİK KATI ATIK İŞLEME ENERJİ ve ÇEVRE SAN. TİC. A.Ş. İş Kuleleri Kule 2 K:6 4.Levent/Beşiktaş-İSTANBUL Beşiktaş V.D. 176 039 7226 Tic.Sic. No:780422 Mersis No: 2-4412-9858-5422714
Kaan Arda’nın konuşmasının ardından Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Hexagon Katı Atık Şirketi Atık Yönetimi Direktörü Muammer Ordukaya ve Hexagon Katı Atık Geri Dönüşüm Eğitim Sorumlusu Kaan Arda sahnede oturma düzeni aldıktan sonra Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı; Tesisin Bilecik ilinin atıklarını toplama, işleme, depolama ve birçok destekleyici faaliyeti ile Bilecik iline hem hijyen hem de ekonomik anlamda birçok fayda sağlayacağını vurguladı. Başkan Yağcı sözlerine şöyle devam etti; “Hexagon Katı Atık’ın Bilecik Belediyeler Birliği ile imzalamış olduğu 29 yıl süreli evsel atık yönetimi imtiyaz sözleşmesi kapsamında 70 milyon dolarlık yatırım ile kurulan Bilecik EKAY Tesisi; yıllık 70 bin tonun üzerinde evsel, tarımsal ve endüstriyel atık işleme ve bu atıklardan 15 bin ton kompost üretme kapasitesine sahip. Tesisin aynı zamanda biyogaz aracılığı ile 1.6MW elektrik ve 20 bin ton karbon kredisi üretmesi planlanıyor. Tesis yatırımının bir parçası olan düzenli depolama sahasında ise Bilecik ilinin yıllık 70 bin ton atığının 20 bin tonun altına kadar indirgenmesi ve bertaraf edilerek gömülmesi planlanıyor. Dünyanın en entegre katı atık yönetimi tesisine ev sahipliği yapıyor olmaktan gurur duyuyoruz. Bu tesis sayesinde sadece milli servetimizi korumuş olmuyoruz aynı zamanda geleceğimize yatırım yapıyoruz” dedi. Başkan Selim Yağcı’nın konuşmasının ardından söz alan Bilecik Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat tesisin işlemeye yetkili olduğu atıkların neler olduğu ve tesisin kapsamı hakkında açıklamalarda bulundu. Bilecik Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat’ın ardından söz alan Hexagon Katı Atık Şirketi Atık Yönetimi Direktörü Muammer Ordukaya; tesisin sağladığı katkılardan söz edip, tesisin kademeli olarak devreye alınmakta olduğundan bahsetti. Toplantı, soru cevabın ardından toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

Kısaca Biosun Entegre Katı Atık Yönetimi; Biosun Entegre Katı Atık Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş., Heksagon Katı Atık’ın Bilecik Belediyeler Birliği Entegre Katı Atık Yönetimi Tesislerinin projelerini geliştiren, tesislerin yapımı ve entegre tesislerin işletilmesi faaliyetini yöneten iştiraki olarak 2011 yılında İstanbul'da kuruldu. Katı atıkların kaynakta ayrıştırılarak toplanması, işlenmesi, geri dönüştürülmesi, biyogaz aracılığı ile elektrik ve ısı enerjisi elde edilmesi, organik kompost üretilmesi ve değerlendirilemeyen atıkların da nihai bertarafı alanlarında faaliyet gösteren Hexagon Katı Atık’ın bu kapsamda yapımı tamamlanmış Biosun Pamukova Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi, Biosun Bilecik Entegre Katı Atık Yönetimi Tesisi, ihalesi tamamlanmış bir projesi (Biosun Ödemiş EKAY Tesisi), Bilecik Pazaryeri’nde Aralık 2016’dan bu yana faaliyet gösteren Organomineral Gübre Tesisi ve hazırlıklarını sürdürdüğü bir dizi diğer katı atık yönetimi projesi bulunuyor.